Každá rostlina, ať už je to okrasná květinka, anebo užitková zelenina, která se na pozemku zahrádky nachází, má na jednu stranu velmi specifické požadavky pro zasazení do země, ale na druhou stranu také zanechává určité zbytky v půdě, které se mohou stát zátěží pro další zasazené rostliny po těchto rostlinách, na stejném záhonku. Jakmile skončí našim rostlinkám na zahradě vegetační období, jsou pak vyčerpány nejen brukvovité schopnosti užitkových rostlin, ale také síly ovocných rostlin.
Jedním z řešení se nabízí výsadba mimo těch, které na záhonech již rostly, jiné rostlinné čeledi, které poskytují ještě další své užitkové části. Jako vodítko nám může pomoci přehled všech rostlinných zástupců rostlinného zvěrokruhu. Odhalují se v těch nejrozmanitějších podobách. Například v odrůdách zelí máme řadu, která soustředí své síly do oblasti listu. Drží na řapíku a roste list po listu, tím se rozšiřují v této oblasti, až do jeho sklizně. Jiné druhy zeleniny umožňují, aby jejich kořenový krček nabobtnal do dužniny, jako třeba ředkev, ředkvičky, anebo tuřín. Růžičková kapusta nasazuje své plody podél stopky do paždí listů. Kedlubna zahušťuje stopku ve skutečně lahodnou zelenině, a potom zjistíme, že aroma zeleniny je ještě vylepšené, když brukvovitá rostlina promění své srdce v květák.
Na půdě se mohou všechny naše rostliny vyvíjet, když umožníme systematické střídání užitkových plodin. Pokud chybí nějaké neutrální možnosti, může přerostlá rostlina jahodníku být vybrána jako výchozí bod pro toto pořadí. Po sklizni je vhodné rostlinu vynechat, protože půda potřebuje čas od času, aby na ní rostla například tráva. Můžete na záhon zasít žito, které je pro tento účel velice vhodné, případně vysázejte na záhonek jetel perský. V prvním roce je dobré vysadit na záhon zeleninu v tomto pořadí: brambory, brokolice, topinambury, květiny, a nakonec zase topinambury.