Málokdo ještě neslyšel o kultovním seriálu Most, který sleduje život obyvatel tohoto ryze dělnického města, seriálu plným absurdit, nadávek a rasismu. Setkáváme se zde mimo jiné i s často opovrhovaným romským etnikem, které tvoří jednu z největších menšin v Evropě. (dle UNICEF čítajícím as 12-15 milionů lidí).
V historii tento národ čelil diskriminaci, často byli Romové zobrazováni jako kočovníci, zloději, vykladači osudů. Aby přežili, byli nuceni stále migrovat– Za druhé světové války byli spolu s Židy pronásledováni a zavíráni do koncentračních táborů. Společnost nesnesla lid, který se od nich odlišoval způsobem života. Ačkoliv je jimi i v nynější době opovrhováno, mají nám stále co nabídnout.
Pro Romy je rodina na prvním místě „Romové nikdy neměli zemi, království či republiku; nikdy neměli nařizující vyhlášky a zákony. Pro Roma je nejdůležitější rodina“ (Roma Foundation). V komunitě spolu většinou žijí členové širší rodiny – otec, matka, jejich synové se svými manželky a jejich potomci. Typická je pro tyto rodiny soudržnost, pohostinnost a velkorysost.
Ačkoliv Romům bývá často vytýkáno nekulturní chování, roste zájem o jejich kulturu. Říká se, že Romové mají rytmus krvi, jsou to skvělí muzikanti a tanečníci. Španělské a mexické tance mají romské kořeny – že španělských tanců lze jmenovat především flamenco. Každoročně se pořádá hned několik festivalů romské kultury, kde vystoupí právě umělci z romských komunit.
Základ romské hudby tvoří tradiční lidová hudba dané oblasti. Původní romská hudba je hlavně vokální a skládá se s pomalých žalostných písních, či svižných melodiích, které bývají často doprovázeny tancem. Nejčastěji využívané hudební nástroje jsou housle, cimbál, basa, klarinet a harmonika. Mezi nejznámější české hudební osobnosti romského původu patří Věra Bílá, Ida Kelerová. Protože se ale romská hudba stává čím dál víc populární, její interpretaci se věnují i interpreti jiného než romského původu.