Česká koruna a její historie

Historie koruny české se začala psát již roku 1919, tedy jeden rok po založení Československé republiky, kdy se začala používat koruna československá (dle zákona číslo 84 z 25. února 1919), která koruně české  předcházela. Avšak samotná výroba a navrhování československé měny začalo již roku 1918. Jelikož ale nedošlo ke shodně, zda by se C SK měla nazývat frank, groš, lev, hřivna, či jinak, tak se rok po založení státu stále používaly jako platidlo mince Rakousko-Uherské.
         Rakousko-Uherská platidla začala být stahována z oběhu v datech 03. až 19. března 1919, byť do roku 1920 je bylo možno vyměnit za československé koruny. 

sto dolarů

         
         Oficiálně prvním vyrobeným platidlem Československa byla československá sto korunová státovka z 15. dubna 1919,  následovaly ji haléře hodnoty 20 a 50 s ročníkem ražby 1921. Vůbec první skutečná koruna, nikoli státovka, byla do oběhu poslána až v roce 1927, šlo o 20 korunu.
       Koruna československá na našem území platila až do roku 1993, než se Československo rozdělilo na dva samostatné státy, českou a slovenskou republiku. Následně v ČR bylo zavedeno nové platidlo a to již zmíněná koruna česká, na Slovensku koruna slovenská. I když po rozdělení Československa mělo mnoho politiků vizi, že oba státy budou nadále používat stejnou měnu, političtí lídři té doby, Václav Klaus st. a Vladimír Mečiar, se postarali o opak. 
       Ve čtvrtek, k datu 04. února 1993, Česká pošta začala lidem měnit tehdejší československé koruny za české. Lidem se zpět dostávala měna prakticky o stejné hodnotě, pouze s kolkem (kolky – slouží k úhradě správních poplatků institucí veřejné a státní správy). Okolkované bankovky dorazili do Prahy jako utajená zásilka v polovině roku 1992 kdy ani zaměstnanci České pošty nevěděli, jaký je obsah 400 beden v trezoru pražské centrály. 

ruské peníze

Běžný občan si mohl vybrat celkem z 4 000 poboček České spořitelny a České pošty, kde si mohl nechat vyměnit peníze až do hodnoty 4 000 Kčs. V opačném případě si lidé mohli peníze v bance uložit, po 8. únoru si je vybrat již jako okolkované, nebo utratit. Cílem akce bylo do výměny zapojit co nejméně institucí, aby nebyl problém s řízením a koordinací. 
         Po změně platidla se někteří obyvatelé seznámili s doposud pro ně neznámými bankovkami v hodnotě 200, 2 000 a 5 000 Kč, které se po pár měsících od vydání okolkovaných bankovek, spolu s novými kovovými mincemi, které nahradily mince nižších hodnot, staly právoplatnou měnou naší České republiky.