Zpracování bavlny od vlákna až po úplet obnáší poměrně náročný pracovní proces, ale i přesto je tento materiál stále jednou z nejoblíbenějších textilních surovin, které lidstvo dosud zná. Významně konkuruje dalším přírodním surovinám, například lnu, jutě, viskóze či její modifikaci s názvem modal.
Když si oblékáte na sebe bavlněné tričko, ponožky či teplákové sportovní kalhoty, kde je obsah bavlny vyšší, než devadesát procent, a kde je bavlněné vlákno doplněno např. elastanem, měli byste být za vaše oblečení vděční, i když jeho cena se vám zdá skutečně zanedbatelná, ve srovnání s jinými výrobky. Čím je pro nás bavlna významná?
Nekouše – kdo z vás si ještě vybaví ty socialistické kousavé punčocháče nebo kostýmy či šaty z dederonu, slotery nebo krimplenu? Bylo to něco děsného, materiál neskutečně škrábal a kousal, vzít si jej na sebe byl opravdu nepříjemný zážitek. To se vám ovšem nemůže přihodit s bavlnou, i když je v ní trocha elastanu, anebo i když je látka utkána spolu s polyesterem. Doba kousavá je naštěstí pryč.
Snadno se barví – bavlna není odkázána na jednotvárnost v podobě jediné barvy. Můžete ji obarvit nekonečným počtem odstínů a navíc ji lze i opatřit potisky či výšivkou. Potištěná bavlněná trička nebo mikiny jsou častým spotřebním zbožím, které se využívá pro reklamní účely a trička s potiskem dnes již stěží někoho překvapí. Potisk bavlny však poskytuje obrovské možnosti nejen pro firmy, které zákazníkům věnují různé prezenty za věrnost, ale i pro skupiny nadšenců, jež pořádají vodácké výpravy, horolezecká soustředění, cyklistické výlety, akce spřátelených rodin atp.
Je levná – když se vám roztrhne výrobek z bavlny, zamrzí to, ale váš rodinný rozpočet to nijak v zásadě neohrozí. Pokud nejde vyloženě o nostalgii k nějakému triku nebo ponožkám, co tak rádi nosíte, a připomínají vám jisté vzácné životní okamžiky, snadno se s nimi rozloučíte a pořídíte nové.