Pokud trávíte několik hodin denně sezením u počítače, možná jste si všimli negativních důsledků, které to zanechává na vašem zdraví. Může se jednat o nespavost, nervozitu, zvýšené ukládání tuků v některých partiích, bolesti zad, otoky nohou, či dokonce karpální tunel. Dlouhodobé sezení u počítače není pro člověka zdravé, někdy to však jinak nejde, pokud se třeba jedná o nutné zlo ve formě práce na počítači. Stejně jako u fyzicky náročných prací je pak i zde potřeba vyvinout jisté úsilí, a snažit se zmírnit negativní dopady, jak jen to půjde.
Nadváha
Pokud je vaše zaměstnání sedavé, ať už za počítačem, nebo v jiné formě, brzy se to projeví na vaší váze a postavě. Nedostatek pohybu totiž způsobuje, že se tuky ukládají především v oblasti břicha, a boků. V takovém případě je pak potřeba upravit jídelníček speciálně pro vaše potřeby, a ve volném čase zvýšit množství pohybu.
Nespavost a nervozita
Monitory, telefony, a další obrazovky vyzařují modré světlo, které negativně působí na lidský mozek, což způsobuje poruchy spánku, i psychického ladění. Lidské oči zkrátka nejsou na něco takového stvořené, a proto je potřeba je chránit. Existují však speciální brýle s ochranou proti modrému světlu, které eliminují jeho účinky. Tyto brýle nejsou nijak finančně nákladné, a stojí za to si je pořídit.
Bolesti zad
Dlouhodobé hrbení se nad klávesnicí, a špatně zvolená židle pak mohou způsobit nepříjemné problémy s páteří, ztuhlost, a bolesti zad, které se mohou přelít až v dušnost, i jiné zdravotní obtíže. Kromě pohybu ve volném čase je pak zapotřebí zvolit kvalitní židli, která je vybavena pro dlouhodobé sezení, a občas ji prostřídat se skákacím gymnastickým míčem.
Otoky nohou
To, že dlouhodobé sezení způsobuje otoky nohou, víme jistě všichni. Tento problém lze řešit úpravou jídelníčku, který bude bohatý na bílkoviny, dále pak podnožkou, díky níž budete mít nohy při sezení ve vyvýšené pozici, a občasným pohybem, kdy si třeba každou hodinu najdete deset minut času na to, abyste vstali, prošli se, a procvičili nohy.