K čemu slouží bazénové vysavače, si jistě dokážete odvodit. Odsávají ze dna a někdy i ze stěn bazénu to, co neodchytí filtrační okruh, nasazují se i tehdy, jsou-li v nádrž řasy a je proti nim použit algicidní přípravek s vločkovačem, kdy velké vločky klesají vlivem gravitace rychle ke dnu.
Bez vysávání by nebyla péče o bazén komplexní, ovšem pokud se domníváte, že je vysloveně nutný robotický stroj nebo hlavice, která je připojena k filtraci a vykonává po dně samočinný náhodný pohyb, pak se mýlíte. Bazénový vysavač zastane stejnou práci i tehdy, půjde-li o docela jednoduchý ruční nástavec.
Připojit ruční vysavač k filtraci je snadné a jednoduchá je i práce s ním, která vyžaduje především dostatečně dlouhý teleskopický držák. Pracuje se s ním podobně, jako s běžným vysavačem koberců a mohli bychom si tu shrnout jeho zásadní přednosti:
Vysavač je levný – cena těchto výrobků je natolik nízká, že vás nemusí mrzet, když se nástavec poškodí, odlomí, nebo když jej ztratíte. Jde o desítky či několik stovek korun, takže nic, co by ohrozilo rodinný rozpočet.
Vykonáváte velmi prospěšný pohyb – víte, že uklízečky, které se často shýbají a musí narovnávat, a pracují se smetáky, nopy a podobnými prostředky, posilují i břišní a zádové svaly a zároveň tím dobře rozproudí lymfatický systém? Dobře proudící lymfa je základ pro funkční imunitu a posílené svalstvo trupu pak hraje zásadní roli ve správném držení těla a zakřivení páteře.
Máte vysávání plně pod kontrolou – poloautomatické stroje jezdí po dně obvykle náhodně, takže se může stát, že na stejné místo zajedou třeba třikrát, zatímco někam se nedostanou vůbec. Teprve robotika dokáže přesně zmapovat terén a odsávat nečistoty systematicky, ale tato vlastnost se také odrazí na ceně. Ručním odsáváním máte jasný přehled, kde je hotovo, a kde ještě ne, pokud ovšem pracujete systematicky i vy.