Každý právník a člověk, co se v tomto oboru pohybuje, by vám řekl jednu a tu samou definici. Podnikání je samostatná a nezávislá činnost podnikatele na vlastní odpovědnost a na vlastní jméno, za účelem dosažení zisku. A ano, opravdu tomu tak je. Nad touhle větou by se každý, kdo chce začít podnikat, měl zamyslet. Jelikož samostatná činnost spočívá v tom, že si sám podnikatel rozhoduje o spoustě věcí. Mezi které patří například, s kým bude spolupracovat, jaké statky a služby chce na trhu vůbec nabízet, jak rozdělit zisk atd. Neberte to na lehkou váhu a pojďte se podívat, jaké možnosti k podnikání nabízí Česká republika.
V České republice dneska může podnikat fyzická i právnická osoba.
Fyzické osoby(dále jen FO)
– aby mohla FO začít podnikat musí zažádat o živnostenské oprávnění, výpis z Živnostenského rejstříku či koncesní listinu (zde záleží na druhu živnosti – ohlašovací nebo koncesovanou)
– FO smí podnikat ode dne zápisu do Živnostenského rejstříku
-existují dvě dělení živnosti u FO
1. Hlavní činnost OSVČ
2. Vedlejší činnost OSVČ
Právnické osoby (dále jen PO)
-aby mohla PO začít podnikat, tak si musí založit obchodní společnost
-obchodní společnosti můžeme dělit na kapitálové a osobní
kapitálové – majetková účast všech společníků (s. r. o. , a. s.)
osobní – osobní účast všech společníků (k. s. , v. o. s.)
-PO smí podnikat ode dne zápisu do Obchodní rejstříku
Máte v dnešní době šanci?
Samozřejmě, že šance je tu vždy. Na pár věcí si ale musíte dávat pozor. V dnešní době už je tolik podnikatelů co podnikají ve spoustě skvělých věcí. Proto, za mě, je dobré hodně dobře si rozmyslet, v čem vlastně podnikat chcete a jestli v daném městě nebo oblasti těchto podnikatelů není více. Vymyslete něco originální a řiďte se tím, co lidé potřebují a co vyhledávají. Pokud tohle všechno zvážíte, tak úspěch přijde brzy.