Nezařazené

Dřevěná fasáda jako nová

 Kdo vlastní chatu nebo chalupu, určitě má snahu, aby byla hezčí, než ta sousedova. Když se dáme do rekonstrukce, určitě začneme tím, že opravíme nebo vylepšíme to, co je nejvíce vidět. Samozřejmě je to dřevěná fasáda, okna a dveře.
dřevěný dům v horách
Typickým a zároveň nejstarším povrchem pro fasádu chaty v našich končinách, bylo a stále je dřevo. Důvodem, proč se dřevo začalo k těmto účelům používat, byla nízká cena a dostupnost tohoto materiálu. I bez další povrchové úpravy měl dřevěný obklad dlouhou životnost. Používal se i pro svou estetičnost. Aby plnil svou estetickou funkci dokonale, bylo třeba, aby jeho povrch byl pravidelně ošetřován. Ošetření dřeva bohužel nevydrží navěky, a proto je nutné jej čas od času obnovit.

Než začneme natírat, musíme odstranit staré nátěry. Je to nejméně oblíbená práce. Někdy stačí jen starý nátěr přebrousit, aby nový lépe přilnul. Pak plochy zbavíme prachu a případné mastnoty. Na tom si dejme záležet.
Vybereme si takový nátěr, abychom do budoucna neměli problém ho odstranit. Musíme si uvědomit, že neděláme nátěr naposledy. Nejvhodnější je použít tenkovrstvou glazuru, která obsahuje účinné látky chránící dřevo a zároveň chrání před plísní, hnilobou či dřevozbarvující nebo dřevokaznou houbou. Snadno se aplikuje a můžeme si vybrat odstín, který nám bude vyhovovat.
Pokud je renovace rozsáhlejší a je třeba opravit dřevo, musíme trhliny vyspravit tmelem a teprve pak použijeme krycí glazuru. Nanáší se většinou ve dvou vrstvách s odstupem zhruba čtyř hodin. Je to vodou ředitelná glazura vyráběná v mnoha odstínech.
natírání dřeva
Pokud budeme renovovat i okna, můžeme použít také vodou ředitelný polyuretanový krycí lak s vynikající krycí schopností. Při větším poškození až na dřevo je nutné aplikovat impregnaci.
Životnost dřevěné fasádyovlivňuje spousta faktorů. Uvádí se, že neošetřené měkké dřevo vydrží na fasádě deset až patnáct let, tepelně upravené asi třicet let a třeba exotická dřevina nevydrží bez jakékoliv úpravy čtyřicet až šedesát let.